Analiza wielowymiarowa w badaniach społeczno-ekonomicznych to kolejny zeszyt zawierający wyniki prac naukowych prowadzonych przez pracowników Katedry Statystyki. Wpisują się one zarówno w tendencję rozwoju nowoczesnych metod badań statystycznych, jak również modernizację systemu statystyki publicznej.
Podstawą podejmowania decyzji administracyjnych, społecznych i biznesowych jest informacja precyzyjna i szczegółowa, a nade wszystko szybka i tania. Od statystyków oczekuje się więc spełnienia wielu niejednokrotnie sprzecznych bądź wręcz niemożliwych postulatów, a przede wszystkim rzetelności i aktualności. Jest to zadanie kosztowne, czasochłonne, wymagające ogromnej wiedzy i zaangażowania. Na uwagę zasługuje w tym względzie dorobek poznańskich statystyków w zakresie rozwoju i wdrażania metod pozyskiwania i szacowania informacji wykorzystujących istniejące źródła, tj. bez przeprowadzania tradycyjnych i jednocześnie drogich badań statystycznych. W szczególności dotyczą one wykorzystania zasobów administracyjnych oraz metod estymacji statystycznej łączącej informacje z różnych źródeł, tzw. statystyki małych obszarów.
Prezentowany zeszyt zawiera artykuły o charakterze metodologicznym oraz empirycznym w zakresie wykorzystania metod statystyki wielowymiarowej w pozyskiwaniu i analizowaniu informacji przez statystykę publiczną. Obejmują one eksplorację rejestrów administracyjnych, integrację różnych baz danych, metody postępowania w przypadku występowania braków danych, ważenia i imputacji, estymację dla małych domen, statystykę przedsiębiorczości oraz problemy metodologii spisu powszechnego 2011.
Zeszyt rozpoczyna analiza sytuacji demograficznej Polski autorstwa Jana Paradysza. Uwzględniając drastyczny spadek dzietności oraz starzenie się ludności, ocena sytuacji demograficznej staje się bardzo ważna jako czynnik rozwoju społeczno-gospodarczego. Ponadto przeprowadzony w 2011 roku spis ludności był pierwszym na tak dużą skalę projektem wykorzystującym źródła administracyjne i nowoczesne metody zbierania, przekazywania i opracowywania danych.
Ze wstępu