Z przejawami otwaroordynacji mamy do czynienia na co dzień, jednak w większości przypadków nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pojęcie otwartej koordynacji nie kojarzy się na ogół z metodami Narządzania międzynarodowego czy konwergencją systemów. Jest raczej kojarzone z rozwiązaniami zastosowanymi w systemie socjalnym czy emerytalnym.
Otwarta koordynacja jest metodą stosowaną w zarządzaniu dość powszechnie. Często stosuje się ją, nie znając jej nazwy ani podstawowych mechanizmów jej funkcjonowania, niejako intuicyjnie. Jest to jeden z powodów, dla których autorzy tej książki postanowili przybliżyć mniej znany w Polsce problem koordynacji otwartej jako formy zarządzania międzynarodowego. Koordynacja otwarta staje się jedną ze skuteczniejszych metod wprowadzania zmian w warunkach demokracji rynkowych. Skuteczność tej metody zależy od wielu czynników, wśród których do ważniejszych należy wiedza na temat jej stosowania (przez innych i przez nas), warunków sprzyjających i ograniczających jej wykorzystanie oraz towarzyszących temu zjawisk.
Problem otwartej koordynacji omówiony jest na zaczerpniętych z praktyki przykładach ośmiu dziedzin wykorzystania tej metody zarządzania, która ze względu na swą specyfikę (dobrowolność stosowania i autonomiczność decyzji) oraz relatywnie wysoką skuteczność w przyspieszaniu zmian upowszechnia się w skali międzynarodowej jako forma zarządzania zmianami.
Książka powinna zainteresować wszystkich, których ciekawi współczesny świat, współczesna gospodarka. Dotyczy to zwłaszcza osób zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, europeistyką, zarządzaniem czy analizą działania przedsiębiorstwa.